English Utolsó frissítés: 2023-12-04
segítség keresés English

Frisítés dátuma: 2023-12-04

hun eng Utolsó frissítés: 2023-12-04 kapcsolat gyik Segíthetünk?
25 éves a LIFE program

Hírek

Új cselekvési terv segíti a régiókat a biológiai sokféleség védelmében és a természetvédelemben rejlő gazdasági lehetőségek kiaknázásában

A madárvédelmi és az élőhelyvédelmi irányelvek alapos értékelését követően az Európai Bizottság elfogadta a Cselekvési terv a természetért, az emberekért és a gazdaságért c. dokumentumot.

A cselekvési terv célja a természetvédelmi irányelvek végrehajtásának javítása, és ezáltal a 2020-ra vonatkozó uniós biodiverzitási célok eléréséhez való hozzájárulásuk növelése.

A cselekvési terv négy kiemelt területet céloz meg 15 konkrét intézkedéssel. A legtöbb intézkedésre 2017-ben kerül sor, hogy a Bizottság jelentést tudjon tenni a végrehajtásukról a jelenlegi mandátumának 2019-ben történő lejárta előtt. A közleményben található táblázat áttekintést nyújt ezekről az intézkedésekről.

A LIFE természeti és biológiai sokféleséggel kapcsolatos projektek - más uniós finanszírozási eszközökkel szemben, beleértve a kommunikációs és tájékoztatási tevékenységeket is - magas ár-érték arányt nyújtanak, és sokkal szélesebb körű intézkedéseket támogathatnak a Natura 2000 hálózatok kezelésével és helyreállításával kapcsolatban. Ezenkívül a 2014-2020-ra vonatkozó LIFE-rendelet finanszírozási lehetőségeket biztosít a Natura 2000 hálózat kezelésére és az integrált projektekhez való nagyobb koherencia érdekében, feltéve, hogy végrehajtják a PAF-et (Prioritised Action Framework, Priorizált Intézkedési Terv). Az Országos Natura 2000 Priorizált Intézkedési Terv elérhető itt.

Az új cselekvési terv lehetővé teszi a természet és a biodiverzitás megőrzését támogató projektekre elkülönített LIFE-költségvetés 10%-os növelését, miközben a LIFE-program általános költségvetési kerete változatlan marad.

Ezenkívül a cselekvési terv további kísérleti projekteket támogat, amelyek kifejezetten a földtulajdonosok és a földhasználók céljaira irányulnak, és amelyek jelentős mértékben hozzájárulnak a LIFE program (2017-2019) keretében a Natura 2000 hálózati helyszíneken a magánterületek védelmére szolgáló eszközök alkalmazhatóságának teszteléséhez.

A cselekvési tervben egyéb LIFE-finanszírozású intézkedéseket is előirányoznak, mint például az Európai Szolidaritási Hadtest felhívására (ESC) vonatkozó LIFE előkészítő projektek. Az ESC révén a Bizottság segítséget fog nyújtani ahhoz, hogy a fiatalok közvetlenül részt vehessenek a természet megőrzésében, és értékes szakmai tapasztalatokat szerezzenek.

A cselekvési tervet részletesen az Európai Bizottság, a Régiók Bizottsága és a máltai elnökség által közösen rendezett, 2017. június 6-án Brüsszelben tartott konferencián ismertetik.

 

A mostantól 2019-ig végrehajtandó 15 fellépés négy elsőbbségi területre irányul (szerk.: a sajtóközlemény kivonata):

Hatékonyabb iránymutatás és az ismeretek bővítése, valamint a tágabb társadalmi-gazdasági célkitűzéseknek való jobb megfelelés biztosítása

  • A Bizottság segíteni fogja a tagállamokat abban, hogy hatékonyan hajtsák végre a jogszabályokat és gazdasági előnyhöz is jussanak. Az engedélyezési eljárásokra, a fajok védelmére és a velük való gazdálkodásra vonatkozó útmutatásokat frissíteni és köröztetni fogjuk, majd aktívan ösztönözzük alkalmazásukat, valamint ágazatspecifikus tájékoztatókat készítünk olyan fontos témákról, mint például a szélenergia, a vízenergia és az akvakultúra. Szintén útmutató készül az ökoszisztéma-szolgáltatások figyelembevételéről a döntéshozatalban.
  • A Bizottság emellett hozzá fog járulni az irányelvek végrehajtásához szükséges adatok (pl. a Kopernikusz programból származó műholdas felvételek) nyilvános online elérhetővé tételéhez.

Politikai kötelezettségvállalás és az irányelveknek való jobb megfelelés

  • A szabályozás végrehajtását javítja a helyzetek egyértelművé tétele. A Bizottság támogatni fogja a tagállamokat a szükséges természetmegőrzési intézkedések meghozatalában minden helyszínen.
  • A nemzeti és a regionális hatóságokkal, földtulajdonosokkal és más érdekeltekkel együttműködve fog törekedi a végrehajtás javítására és a nehézségek megoldására.

A Natura 2000-be történő beruházások mértékének fokozása és az uniós támogatási eszközökkel való szinergiák fejlesztése

Hatékonyabb kommunikáció és figyelemfelkeltés, az állampolgárok, az érdekelt felek és a közösségek bevonása

  • A Régiók Bizottságával közös platformon támogatni kell a tudáscserét a helyi és regionális hatóságok körében.
  • Az Európai Szolidaritási Testület segítségével be kell vonni a fiatalokat: ki kell használni, hogy az önkéntes program keretében 3,3 millió eurót különítettek el a Natura 2000 területek védelmének támogatására, emellett az uniós támogatások igénybevételével több lehetőséget lehet biztosítani az európai fiataloknak arra, hogy más országban önkénteskedjenek vagy szerezzenek szakmai tapasztalatot.
  • A tudatosságnövelést is ösztönözni kell, ideértve az új technológiák használatát, továbbá meg kell erősíteni a természeti és a kulturális örökség közötti kapcsolatokat, amire különösen alkalmas 2018, az európai kulturális örökség éve.
  • Javasoljuk, hogy május 21. európai Natura 2000 nap legyen.

Kapcsolódó tartalmak

LIFE hírek2016.10.04.

Fenntartható szennyvízkezelési projekt első tesztjei

LIFE hírek2020.02.24.

Az EU 100 millió euróval finanszírozza az integrált zöld projekteket

LIFE hírek2017.03.18.

LIFE NCP Tréning Brüsszelben 2017