English Utolsó frissítés: 2023-12-04
segítség keresés English

Frisítés dátuma: 2023-12-04

hun eng Utolsó frissítés: 2023-12-04 kapcsolat gyik Segíthetünk?
25 éves a LIFE program

Hírek

Elkezdte működését az Ökomenedzser Hálózat

Újabb mérföldkőhöz érkezett a HungAIRy, Magyarország első környezetvédelmi LIFE integrált projektje: a projektpartnerek létrehozták ökomenedzser irodáikat, amellyel létrejött az Ökomenedzser Hálózat. A hálózatban működő ökomenedzserek egyik legfontosabb feladata az érintett települések levegőminőségi terveinek felülvizsgálata és azok megvalósításának elősegítése. Munkájuk szakmai hátterét az Ökomenedzser Tudásközpont biztosítja, amelyet a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft.-ben hoztak létre. 

 A 2019. január 1-jén indult, 8 éves HungAIRy, Magyarország első környezetvédelmi LIFE integrált projektje (LIFE IP) környezetünk egyik legjelentősebb problémájára, a légszennyezésre kíván választ adni a levegőminőség javításával, 8 régiót lefedve, 10 magyar településen. Ezt többek között egy döntéstámogató, levegőminőség-modellező eszköz fejlesztésével, új légszennyezettségi mérőállomások telepítésével, az érintett települések levegőminőségi terveinek felülvizsgálatával, szemléletformáló, tájékoztató tevékenységgel, helyi pilot akciókkal, valamint egy országos tanácsadói hálózat felállításával valósítják meg a projektben részt vevő szervezetek. 

Az Európai Unió által támogatott LIFE integrált projektek nagy területeken hivatottak természet- és környezetvédelemmel, vagy klímaváltozással kapcsolatos tervek vagy stratégiák megvalósítására, amelyeket a megfelelő uniós jogszabályok írnak elő, elsősorban a természet, víz, hulladék, levegő, valamint a klímaváltozás területén. 

A kétéves fázisokból álló projekt 2020 májusában jelentős mérföldkőhöz érkezett: elkezdte működését az Ökomenedzser Hálózat. Működését az Ökomenedzser Tudásközpont koordinálja, amely a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft.-ben jött létre. A tudásközpont feladata az ökomenedzserek hatékony munkavégzéséhez szükséges tudás átadása (képzések, oktatási anyagok, háttéranyagok formájában), módszertanok megosztása és a kapcsolati háló kiépítése, ami elengedhetetlen a későbbi jó gyakorlatok elterjesztése és sikeres átültethetősége szempontjából. 

A projekt részeként egy nagy felbontású levegőminőség-modellező eszköz fejlesztése van folyamatban, amely az ökomenedzserek legfontosabb feladatát, a települések levegőminőségi terveinek kétévente vállalt felülvizsgálatát fogja segíteni. A döntéstámogató rendszerrel lehetőség nyílik a különböző intézkedések hatásának becslésére, illetve azoknak a kulcsfontosságú területeknek az azonosítására, ahol hatékony intézkedéseket kell tenni. 

Emellett az ökomenedzserek feladata a helyi szemléletformáló akciókban való aktív részvétel, energiahatékonysági tanácsadás, új finanszírozási lehetőségek, támogatások felkutatása, valamint az önkormányzat és a lakosság sikeres pályázatainak elősegítése a levegőminőség javítását célzó hazai és uniós forrásokra. 

Bővebben: http://www.hungairy.hu/node/67

Kapcsolódó tartalmak

LIFE hírek2016.09.07.

Olaszország online indítja el környezetvédelemmel kapcsolatos szakmai fórumát

LIFE hírek2017.12.15.

VIII. MAVIR Madárvédelmi Konferencia

LIFE hírek2018.11.09.

Meghívó az V. LIFE Környezetvédelmi és Természetvédelmi Tréningre